Helminti – Parazitske gliste
Paraziti koji važe za veoma česte, i možda najpoznatije među vlasnicima, su crevni paraziti. Iskusniji vlasnici znaju da je najbolji put prevencija – redovna dehelmintizacija ljubimaca nekim od sredstava koje preporuči veterinar. Ipak, dešava se da i mimo toga dođe do infekcije.
Nisu specifični ni za jednu vrstu parazita, pa je teško tačno znati šta je problem. Uglavnom su to: promene u apetitu, loš kvalitet dlake, naduven i bolan stomak, dijareja, povraćanje itd. Moguće je da životinja, ako je inače u dobrom stanju, gotovo nema simptome dok infestacija ne odmakne.
Ukoliko veterinar posumnja na infestaciju, dijagnoza se postavlja pregledom uzorka stolice. Veoma je važno da se otkrije vrsta, jedna ili više, prisutnih parazita, kako bi se primenilo adekvatno lečenje. Kombinovane infekcije i infestacije različitim uzročnicima su veoma česte. Radi precizne dijagnoze preporučuje se sveobuhvatna analiza stolice – koprokultura i koprološki pregled, a nije na odmet i test na Đardiju.
Takođe, većina ovih crevnih parazita zarazno je i za ljude, pa je još važnija prevencija zaraze kod ljubimca. Preporuka je da se izmet ljubimca nosi na kontrolu barem 2-3 puta godišnje (u zavisnosti od količine kontakta sa potencijalnim izvorima zaraze).
Postoji mnogo različitih vrsta, navešćemo samo neke:
🩸 Nematode – oble gliste. u koje spadaju : Toxocara canis, Toxocara cati, Uncinaria stenocephala, Ancylostoma caninum, Trichuris vulpis…
🩸 Cestode – pantljičare – Echinococcus granulosus, Echinococcus multilokularis, Dipylidium caninum, Taenia vrste, Multiceps multiceps, Mesocestoides spp.
Pored antiparazitika, prevencija podražumeva i higijenu ruku pri kontaktu sa svim životinjama, pogotovo onim nepoznatog statusa. Takođe, higijena stana, okoline gde životinja boravi, zatim adekvatna ishrana (termički obrađena), čišćenje posipa odnosno dvorišta od izmeta i slično.
Pratite nas